piątek, 8 kwietnia 2016

Targi Foto Video 2016 Łódź


Wczoraj 7 kwietnia 2016 odwiedziłem Targi sprzętu fotograficznego, filmowego, audio i video w Łodzi. Impreza jest cykliczna i odbywa się co roku. Jeżdżę na targi co roku i mają one rangę przynajmniej w Polsce jako prestiżowe. To tak słowem wstępu.


Poniżej kilka zdjęć oraz krótki 6 minutowy materiał video z targów z ciekawostkami.

Targi w tym roku zupełnie jak w poprzednim nie zaskoczyły. Są to w tym momencie targi bardziej video niż foto i operatorzy kamer i filmowcy pewnie są zadowoleni. Jeżeli chodzi o fotografów to mogą czuć niedosyt a wręcz być zawiedzeni.
Tradycyjnie nie było takich firm jak Nikon lub Canon. Nie było Sigmy oraz innych większych firm. Canona był jakiś tylko dystrybutor z małym sklepikiem. Olympus i Sony tylko z małymi stanowiskami. Brak innych producentów obiektywów, którzy w Polsce na pewno są dobrze znani czyli Tokina i Tamron nie licząc jak wspomniałem wcześniej sklepiku z obiektywami różnych firm.

To co może zainteresować zawodowców to mnogość producentów albumów oraz firm poprawiających fotograficzny workflow jak Eizo, Nec, Wacom.
Ciekawostką wartą uwagi dla fotografów ślubnych był zestaw reporterski Quadralite 360 TTL do fotografii plenerowej.
Jeszcze kilka lat temu oprócz tego, że targi były tak duże, że odbywały się w trzech halach, dziś jedna, to firmy takie jak sony miały ogromne stanowiska z modelkami, szkoleniami, możliwością testowania sprzętu, kina 8k, dziś nawet nie będę porównywał.
Nikon nigdy nie był jakoś ukierunkowany na Polski rynek ale Canon i sigma mięli piękne stanowiska ze scenkami, modelkami i sprzętem do wypożyczenia i testowania i to było naprawdę super - dziś brak.
Wczoraj chciałem przetestować Samyang’a 14mm, Sigmę 20mm oraz nowego Irix’a 15mm. Samyang’a brak, Sigma 20mm wydawała mi się wadliwa bo była jakaś “miękka” i nie mogłem znaleźć ostrości a była tylko jedna sztuka w sklepiku.

1/250 sec @ f1.4 iso 400 
Dla zainteresowanych powyżej jak i poniżej sample foto z obiektywu Sigma 20 mm f1.4 A bez obróbki tylko zrobiony jpg z rawa.

1/200 sec @1.4 iso 400
1/200 sec @2.8 iso 400
 zbliżenie
1/200 sec @2.8 iso 400
 
poniżej po postprodukcji w Lightroom

1/200 sec @2.8 iso 400


Irix niestety był tylko w wersji prototypowej i nie można było go podpiąć pod body i testować. Można było tylko na niego popatrzeć. Mimo wszystko fajnie było zobaczyć ten obiektyw, który pewnie znajdzie się w mojej “szklarni”.
Gdyby nie to, że targi pozwalają ja spotkanie z zaprzyjaźnionymi kontrahentami w celach biznesowych to pewnie nawet bym się do Łodzi nie wybrał. Przejście hali targowej od A do Z  bez specjalnego pośpiechu zajęło około 2 godziny! 2 godziny! tak 2 godziny! Szkolenia od strony fotograficznej też tyłka nie urywają, myślę, że video ma się dużo lepiej.
Powoli tracę nadzieję, że targi Foto Video wrócą choć troszkę do skali i blichtru sprzed kilku lat. Może czas na Photokinę… :)

Foto z Samyang 16mm (crop) 1/80 @ f2.0 iso 400 postprodukcja w Lightroom

Na koniec pozdrowienia dla całej Ekipy DigitalAlbum.pl oraz Firmy Raster.eu oraz Arka Włodarskiego, kompana i kierowcę wyprawy do Łodzi :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza