piątek, 13 listopada 2015

Ruiny zamku w Pieniężnie


Opisywanie lidzbarskiego zamku zbliża się ku końcowi a w między czasie publikuję kilka kadrów z drogi powrotnej z Lidzbarka, gdzie zatrzymaliśmy się w Pieniężnie aby zwiedzić ruiny zamku.Rzeka Wałsza u podnóża zamku.


Pieniężno wraz z Monią odwiedziliśmy 21 czerwca 2015. Pogodę mieliśmy przez kilkanaście minut bo dzień był deszczowy a w zasadzie ulewny.


Zamek Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie zbudowany był przez biskupów warmińskich  w XIV wieku na wzniesieniu nad rzeką Wałszą. Zamek zbudowany w stylu gotyckim na planie zbliżonym do trapezu składał się ze skrzydła mieszkalnego i gospodarczego oraz dziedzińca obwiedzionych murem. Pięciokrotnie niszczony i odbudowywany. Po zniszczeniach w XVII wieku przebudowany w stylu barokowym. W XIX wieku częściowo rozebrany i dostosowany do potrzeb administracyjnych. Do dzisiaj zachowało się skrzydło zachodnie odnowione po 1945 roku, ruiny skrzydła północnego oraz piwnice ze sklepieniami gotyckimi.


Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie
Należąca do archidiecezji warmińskiej i dekanatu Pieniężno. Została utworzona w 1288 roku. Prowadzą ją księża werbiści. bibliografia:
  • Polska: mapa zamków - Warszawa Wrocław: Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera, 1995
  • http://archwarmia.pl/parafie/parafie/pieniezno-parafia-swietych-apostolow-piotra-i-pawla/
  • wikipedia

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza