sobota, 15 lutego 2014

DIY Mac Mini late 2012 data doubler SSD / 16GB SODIMM

Kilka dni temu pracując na Rawach s sporej ilości zaobserwowałem, że wydajność mojego Mac'a spadła i przydało by się coś nowego, szybszego. na początku przeglądałem alledrogo w poszukiwaniu czegoś w rozsądnej cenie z lepszymi parametrami. Wszystko jednak w konfiguracji, która mnie interesowała było piekielnie drogie i tu narodził się pomysł aby wsadzić coś do już posiadanego sprzętu. Postanowiłem załatwić to w miarę budżetowo ale tak aby różnica między tym co fabryka dała a tym co dołączę była kolosalna. Zapraszam do przeczytania całego tutoriala jak zamontować dysk SSD oraz Ram w Mac Mini late 2012. Wnioski na końcu.


Do montażu potrzebny będzie nam przedstawiony na zdjęciu zestaw. Na Polskich portalach aukcyjnych można dostać podobny ale bez bardzo fajnego zestawu śrubokręta z wymiennymi końcówkami i etui. Ja zamówiłem z Niemiec bo cena była praktycznie ta sama i to z wysyłką a jakość wykonania i zestaw narzędzi nieporównywalnie lepszy. Tu link do iFixit gdzie można znaleźć zestaw do montażu. Tam również znajdziecie wszystko do montażu we wszystkich rodzajach iMac i MBP.
ps. Nie dość, że fantastycznie i bezproblemowo pracowało się z tym zestawem to dwa dni później doskonale sprawdził się przy naprawie suszarki do włosów ;)


Jaki dysk wybrać? Spędziłem ładnych kilkanaście dobrych godzin czytając różne fora internetowe i jak zapewne się domyślacie nie byłem po tej lekturze pewnym co mam kupić. Za dużo tego wszystkiego jest. Jeden teoretyzuje a drugi teoretyk wmawia mu, że to działać nie będzie. Tak już jest ze sprzętem do komputerów Apple, że nie wszystko pasuje i trzeba rozsądnie kupywać aby potem nie było problemu. Dodatkową przeszkodą było to, że nie chciałem na taki dysk wydać za dużo kasy. Wybór padł na samsung SSD 840 EVO 250GB W miarę tani, bardzo dobrej jakości i minimalnej pojemności jak na te czasy. Nie polecam brać mniejszych.


Jaki ram wybrać? Tu też jest ten sam problem co z dyskiem. Nie wszystko pasuje, ale ja znalazłem budżetowe i bardzo wydajne kości Crucial Memory 2x8GB DDRL SODIMM MAC. Jeżeli zdecydujecie się na rozbudowę RAM to polecam zamontować 16GB w dwóch kościach po 8GB.


Naszą zabawę z rozkręcaniem maczka zaczynamy od odkręcenia podstawy i przygotowania dwóch śrubokrętów T6 i T8.


Następnie odkręcamy trzy śrubki wentylatora i za pomocą plastikowego podważacza (tak go będę nazywał bo nie wiem jak to się naprawdę nazywa;) wypinamy zasilanie. 


Kolejny krok to odkręcenie pięciu śrubek. Pierwszą odkręciłem tam gdzie leży na zdjęciu moja dłoń po lewej stronie (miejsce po śrubie na srebrnej obudowie) kolejne cztery śruby są na module wifi (na zdjęciu już odkręcony). Po odkręceniu śrub delikatnie wysuwamy modół spod obudowy i zostawiamy na obudowie, gdyz jest jeszcze trzymany przez podłączoną antenę. Do tej czynności będzie nam potrzebny "podważacz". W widocznym na zdjęciu miejscu podważamy czarną osłonkę (jest lekko przyklejona), następnie obracamy kabel anteny tak aby był na wprost nas i delikatnie podawżamy przy gnieździe. Antena powinna odskoczyć.


Następnie odkręcamy śrubkę widoczną na zdjęciu...


... i delikatnie wysuwamy osłonkę.


Następnie odkręcamy śrubę trzymającą naszą płytę główną...


... i odpinamy podważając zasilanie dysku SATA.


Kolejny krok to włożenie w dwie dziurki metalowego pałączka i przesunięcie go tak aby płyta główna się wysunęła. Przy dysku w powstałej przestrzeni powinny pojawić się dwa podłączone z płytą główną kable.


Odpinamy je podważając. Pierwszy wychodzi dość łatwo ale z drugi może się nieco opierać (to ten podniesiony na zdjęciu), można wtedy jeszcze bardziej wysunąć płytę główną (po ówczesnym odpięciu pierwszego kabla).


Teraz możemy wysunąć naszą płytę główną...


...oraz dysk HDD.


Kolejny krok to odkręcenie sanek mocujących nasze dyski.


Następnie bierzemy załączoną w zestawie pęsetę i wysuwamy zawleczkę (srebrna blaszka pod gniazdem zasilania) teraz chwytamy za gniazdo zasilania i obracamy je o 180° w przeciwnym kierunku do wskazówek zegara to pozwoli nam wysunąć zasilacz i następnie wyjąć sanki mocujące dyski.


Tak powinien wyglądać wasz komputer po rozłożeniu i ułożeniu w kolejne etapy. W tym miejscu warto delikatnie przeczyścić zakurzone części i obudowę.


Następny krok to wpięcie czterech gumek do okrągłych gniazd w sankach mocujących dyski.


Następnie wpinamy załączony do zestawu pas SATA do naszego dysku SSD, wkładamy dgo w sanki i mocujemy czterema śrubkami z zestawu.


Teraz zaczynamy wszystko składać. Wsuwamy sanki z dyskiem SSD...


Następnie wsuwamy zasilacz uważając aby trafił w małą dziurkę na końcu obudowy, następnie wkręcamy śrubką trzymającą zasilacz (gniazdo śrubki widoczne na zdjęciu po środku) oraz śrubkę trzymającą sanki z dyskiem. teraz wsuwamy gniazdo zasilania w drugą szczelinkę i obracamy o 180° zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Następnie wsuwamy zawleczkę pod gniazdo.


Teraz możemy wsunąć płytę główną zostawiając miejsce na podłączenie dwóch kabli zasilających do płyty głównej. Następnie możemy wsunąć płytę główną do końca.


Następnym krokiem jest montaż naszego oryginalnego dysku. Wsuwamy do tak aby dwa wystające bolce wskoczyły w gniazda z tyłu obudowy. Doskonale nadaje się do tego wizytówka jako prowadnica :) Teraz możemy wpiąć kable SATA w gniazda na płycie głównej.


Kolejny krok to wsunięcie czarnej obudowy i przykręcenie śrubki mocującej.


Teraz delikatnie podłączamy antenę w takiej pozycji jak na zdjęciu, dociskamy osłonkę z klejem i obracamy moduł WIFI wsuwając go z powrotem na miejsce. Następnie dokręcamy wszystkie pięć śrubek. Kolejny krok to przykręcenie długiej śrubki mocującej naszą płytę główną.


Wkładamy wentylator na miejsce wpinamy zasilanie w płytę główną i przykręcamy ostatnie śrubki.


Wsuwamy nowe kości ramu do gniazd pod kątem 40° i dociskamy, aż wskoczą na miejsce. Robimy to po kolei nie dwie na raz. Pozostaje nem zamknąć obudowę pokrywą i cieszyć się nowym sprzętem.

Wnioski:

Mimo, iż wygląda to skomplikowanie, cała operacja jest naprawdę prosta i zajmuje około 30 minut. Polecam zestaw, który ja zamówiłem naprawdę ułatwia pracę i dostaniecie misie żelki gratis prosto z Niemiec ;P To pewnie na wypadek niepowodzenia w montażu ;)

Sprzęt testuję od kilku dni i powiedzenie, że jestem zadowolony to zdecydowanie za mało. Ja bym to porównał do mercedesa, który zamienił się w myśliwiec F16 :)

Na dysku SSD zainstalowałem OS X Maverics oraz wszystkie programy. Docelowo pliki oraz zdjęcia na których pracuję trzymam na SSD i dopiero po skończeniu pracy nad mini przenoszę je do archiwum na dysku HDD.

System uruchamia mi się w jakieś 15 sekund od wciśnięcia przycisku power. Wcześniej było to powyżej minuty. Lightroom i Photoshop otwierają się w jakieś 3 sekundy.

Wczytywanie Rawów w Lr odbywa się tak płynnie, ze się tego nie zauważa. Export zdjęć do jpg po obróbce jest szybszy o 70% porównując do wcześniejszego dysku.

Nazwanie tego modyfikacją to mimo wszystko za mało. Odnoszę wrażenie jakbym kupił nowy komputer :)

Jeszcze jedno po włączeniu gry Diablo 3 i obciążeniu otwartymi Lr i Psh oraz aplikacjami netowymi po dwóch godzinach komputer był lekko ciepły. Wcześniej po obciążeniu komputera samą grą po dwóch godzinach był mocno gorący.

ps1. Zróbcie sobie backup danych z dysku oraz backup systemu w Time Machine przed rozkręceniem komputera.

ps2. Przed rozkręceniem maczka zróbcie sobie bootowalny pen drive USB (minimum 16GB) z OS X Maverics. Link jak to zrobić jest tu. Ja wybrałem sposób numer 2 - łatwy i bezproblemowy.

ps3. Jeżeli zrobiliście już update swojego systemu na meverics musicie jeszcze raz ściągnąć go a appstore i w momencie gdy poprosi was o instalację po prostu zrezygnować z dalszej instalacji. Potrzebna jest wersja przed instalacją do zrobienia bootowalnego USB.

ps4. Po zainstalowaniu dysku SSD o ile wcześniej go nie podłączyliście do maczka (potrzebna jest przejściówka SATA 3 na USB) trzeba odpalić stary system i zrobić format dysku w aplikacji narzędzie dyskowe. Partycje - schemat 1 partycji - (opcje) - tablica partycji GUID - nazwa Macintosh HD - format Mac OS Extended (kronikowalny). teraz możemy zrestartować komputer z wsadzonym bootowalnym pendrive i wciśniętym klawiszem alt(option) i wybieramy instalację systemu wyznaczając nasz dysk SSD.

ps5. Nasz drugi dysk HDD proponuję sformatować w ten sam sposób nadając mu inną nazwę u mnie to DANE. Oczywiście po zainstalowaniu dysku SSD i zainstalowaniu na nim systemu :)

ps6. Wszystko łącznie z rozkręcaniem i wszystkimi instalacjami robiłem pierwszy raz w życiu i nie było to takie trudne.

Mam nadzieję, że ktoś, kto będzie szukał pomocy w tym temacie, znajdzie tu wskazówki, które ułatwią mu podobną modyfikację.
2 komentarze:

  1. Czy bez pendrive ale z Time Machine uda mi się postawić system na SSD?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciężkie pytanie. Nie próbowałem tego ale raczej trzeba najpierw postawić system na dysku a poźniej wgrać dane z TM ale może się mylę. Polecam jakieś tutoriale na youtubie tam można takie info na pewno znaleźć.

    OdpowiedzUsuń