poniedziałek, 20 stycznia 2014

Testy, testy, testy i zakupy.

To już ponad 2 tygodnie od czasu ostatniego wpisu. Mimo nie korzystnych warunków pogodowych przez ostatnie zimowe miesiące staraliśmy się wspólnie z Monią popracować nad oświetleniem w plenerze. 

Obecnie jestem ogarnięty szałem zakupów i testów. Czekam na dobrą okazję i nadal zastanawiam się nad wyborem nowego aparatu. Dziś przyszła paczuszka z Lightsphere, jutro, może pojutrze dotrze do mnie nowy statyw oraz wyzwalacze radiowe TTL YN622N

Docelowo zamierzam postawić SB-800 z Octobox 120cm jako kontrę w pomieszczeniach oraz dopalać w razie potrzeby na plenerach jako główne źródło światła. Wszystko jest jeszcze w fazie testów. 
Poniżej kilka przykładowych fotek wraz z opisem.  

19.01.2014
Powyżej zdjęcie wykonane za pomocą systemu CLS Nikona z lampą umieszczoną na polerze wycelowaną na wprost w odległości około metra z założoną tzw. mydelniczką.
CLS - Creative Lighting System. Polega na odpaleniu zewnętrznej systemowej lampy błyskowej takiej jak np SB-800, SB-900 itp. na zasadzie podczerwieni, wbudowanej do lamp systemowych Nikona oraz korpusu aparatu. Sprawdzałem to w środowisku zamkniętym takim jak studio lub pomieszczeniach spisuje się doskonale, ale w warunkach plenerowych bywa różnie. Zasięg to max 5 metrów i lampy muszą się widzieć, inaczej system nie działa. Dlatego między innymi zdecydowałem się na wyzwalacze radiowe, ale o tym w innym poście jak będę je testował.

11.01.2014
Lampa na tym zdjęciu również wyzwalana była za pomocą CLS, umocowana była na statywie z parasolką odbijającą. Odległość od Moni to jakieś 3 metry.

Poniżej odległość lampy od Moni to 2,5-3m, Ja z kolei stałem jakieś 5 metrów od lampy. Krok w tył i lampa już "nie widziała" aparatu.

 
11.01.2014
W niedalekiej przyszłości zamieszczę i opiszę testy systemu oświetlenia błyskowego z parasolką oraz softboxem w warunkach plenerowych. Dodatkowo postaram się zrecenzować wyzwalacze radiowe oraz kilka innych gadżetów.

Aby nie było nudno osobom, których zawiłości techniczne nie interesują okraszę wszystko zdjęciami. Jednym słowem dla każdego coś dobrego.

Ps. Nadchodzi coś co na pewno zainteresuje fotografów. Jak zrobić profesjonalny pas reporterski wart 350zł za cenę 50zł i troszkę pracy własnej. Tutorial ze zdjęciami oraz wyceną części i opisem gdzie je dostać.

Nie pozostaje nic innego jak zaprosić Was do śledzenia bloga na bieżąco.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza