środa, 18 lipca 2012

(8) Tornado

7.07.2012 Droga z Rybiny do Marzęcina
W drodze powrotnej do Elbląga dopadła nas burza, znaleźliśmy się w jej centrum. "Ściana" wody, widoczność zerowa, musiałem się zatrzymać i przeczekać. Dzięki temu mogliśmy z Monią podziwiać tworzące się tornado zmierzające w kierunku Elbląga. Hmm... widywałem już takie zjawiska ale w zdecydowanie mniejszej skali to było ogromne...

Koniec.

(7) prawie jak Bastogne

7.07.2012 Mikoszewo - las na wydmach
Z plaży można wrócić malowniczą drogą przez drogę wśród wydm porośniętych drzewami, które rosną "rzędami". Sceneria przypomina lasy wokół Bastogne (Belgia)

cdn...

(6) Wet hair

7.07.2012 Monia - Baltic sea
Dla bardziej wytrwałych... kilka kilometrów spaceru przez plażę, można dojść do wody nadającej się do kąpieli.

cdn...

(5) prawie jak w Las Vegas

7.07.2012 Mikoszewo - Baltic sea
A tu ptaszki wykonały własną "aleję gwiazd" :)

cdn...

(4) Ujście Wisły - foka

7.07.2012 Mikoszewo - Baltic sea
Po lewej Wisła, po prawej Bałtyk :) Nie byłem w tym miejscu ponad dekadę, a na powitanie udało mi się dostrzec fokę w jej naturalnym środowisku. Niestety nie miałem teleobiektywu i aparat zarejestrował tylko czarny łepek :) Obawiam się o przyszłość tego stada fok, ok. 4 sztuki w tym miejscu, ponieważ ujście Wisły przypomina ściek.

cdn...

(3) Wysypisko

7.07.2012 Mikoszewo - Baltic sea

Niestety im bliżej ujścia Wisły tym większe "skarby" wyrzuca morze. To co, ktoś wrzuci do wisły gdzieś w południowej czy centralnej Polsce nie zginie i wyparuje tylko wyląduje w Bałtyku zatruwając i zaśmiecając nasze morze. Przy samym ujściu widok jest bardzo smutny bo tych "skarbów" jest naprawdę mnóstwo. Zapach też już nie morski a raczej ściekowy.

cdn...

(2) Dzika plaża

7.07.2012 Mikoszewo - Baltic sea

Na Mierzeję Wiślaną jeżdżę stosunkowo często, ale w kierunku Krynicy Morskiej. Ostatnio jednak postanowiliśmy wspólnie z Monią odwiedzić ujście Wisły. Jeżeli macie ochotę na bardziej aktywny wypoczynek i "nie jara" Was leżenie na plaży wśród tysięcy ludzi to polecam ten kierunek. Jedna z ostatnich ostoi "prawie" nie ruszonej przyrody przez człowieka. Oczywiście trzeba przejść około 3 km aby oddalić się od cywilizacji ale warto. Widowiskowe pejzaże, dzikie plaże itp. Ciekawostką jest np. jezioro słodkowodne a tuż za wydmą słony Bałtyk :)

cdn...

(1) Green sea.

7.07.2012 Mikoszewo - Baltic sea

Bałtyk przy ujściu Wisły w tym roku jest zielony. Mnóstwo alg i roślinności wodnej zalega na plażach i w wodzie. Zamiast kąpieli można znaleźć inne rozrywki np. zbieranie bursztynów. W Mikoszewie na plaży mnóstwo bursztynowego złota, jak kogoś to bawi to może spędzić tam cały dzień :)  Im dalej w kierunku  Krynicy Morskiej tym mniej alg i mniej bursztynu a raczej już tylko śladowe ilości.

dcn...