czwartek, 20 października 2011

Good Year...

20.10.2011 Widok na jezioro Drwęcki z okna hotelu Willa Port w Ostródzie.
Na koniec podziele się z Wami widokiem jaki mam przez okno w hotelu Willa Port na jezioro Drwęckie w Ostródzie :) Kadr kojarzy mi się z filmem „Good Year” z Russelem Crowe. :)

Ostróda...

20.10.2011 stadion Sokoła Ostróda

Będąc w Ostródzie jednocześnie będąc fanem piłki nożnej nie sposób nie odwiedzić stadionu „Sokoła”. Ale od początku. Spacerek po promenadzie niestety nie przyniósł pożądanych efektów. Betonowe niebo, zimny wiatr, spowodował, że ludzie tylko przemykali pośpiesznie z punktu A do B. Niestety wszystko rozkopane, Ostróda chyba za nic ma kryzys wciskany nam przez polityków i inwestuje oraz rozbudowuje się. Domki, apartamenty, hotele, plaże oraz naprzeciwko mnie (siedzę w restauracji) powstaje bodajże amfiteatr. Ostróda powiem szczerze zaskoczyła mnie pozytywnie na tle mojego rodzinnego miasta Elbląga. Idąc dalej trafiłem na wspomniany wcześniej stadion. Pamiętam czasy i wyjazdy z Olimpią gdy grała z Sokołem Ostróda w jednej lidze. Stadion a raczej boisko było tragiczne jak wszystko w tamtych czasach. Dziś stoi nie tylko nowy stadion ale cały kompleks sportowy oraz rekreacyjny. Powiedzmy sobie szczerze może nie jest to najpiękniejszy i największy stadion na jakim byłem ale dla Miasta wielkości Ostródy lekko ponad 30 tysięcy mieszkańców to stadion odpowiedni. Udało mi się dostać na obiekt i porozmawiać z włodarzami klubu. Dowiedziałem się, że średnio potrafi na meczu uczestniczyć nawet do 4500 kibiców co przyznajmy na takie miasto i klub grający w czwartej lidze! jest wynikiem bardzo dobrym. I tu wracamy do pytania, które często zadaję. Czy potrzebna jest extrakalasa lub kilka sezonów w pierwszej lidze aby budować nowy stadion? Czy jest to jakiś niesamowity luksus? Czy raczej powinna być to codzienność, szczególnie w takich miastach jak Elbląg, w których stadion taki jak w Ostródzie byłby po prostu za mały. Jeżeli w 30 tys. Mieście z klubem grającym w 4 lidze przychodzi po 4 tys. kibiców na mecz to Elbląg (ok.150tyś mieszkańców) zasługuje na co najmniej taki stadion jak ma Arka Gdynia. Nie ze względów wielkości miast tylko ze względów piłkarskich. Bo zarówno w Gdyni jak i w Elblągu jest wielkie zainteresowanie piłką kopaną. I choćby w czwartej lidze to i tak na taki obiekt przychodziło by spokojnie 10 tyś kibiców.

Czas  skończyć pieprzyć głupoty i wymigiwać się wmawianym kryzysem i wziąć się do roboty i postawić w końcu  stadion w Elblągu bo zawsze znajdzie się pretekst aby wydać pieniądze na inny cel i pozostaniemy z infrastrukturą sportową kolokwialnie mówiąc w dupie.

20.10.2011 Ostróda OVER AND OUT

Zabytki architektury cz.1

20.10.2011 Pałac w Dobrocinie

Pałac w Dobrocinie został wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku prawdopodobnie przez rodzinę Waldburgów. W latach czterdziestych XIX wieku został przebudowany w stylu neorenesansowym przez ród von Domhardtów. Rezydencję wzniesiono na planie podkowy z głównym traktem i dwoma prostopadłymi do niego skrzydłami bocznymi z dwoma wieżami w narożach.
Od strony zachodniej znajdował się dziedziniec z głównym wejściem, a od wschodniej ogród. Os strony północnej dziedzińca wzniesiono trzecie skrzydło gospodarcze, przylegające do narożnika pałacu. Drugą Wojną Światową pałac przetrwał w dobrym stanie, a obecnie nowy właściciel przeprowadza jego remont.

Dziś jestem w Ostródzie. Zanim tu dojechałem, zboczyłem trochę z drogi i dotarłem do Dobrocina. Znalazłem tam bardzo klimatyczny pałac. Udało mi się wygrzebać nawet oficjalne informacje o tym pałacu. Ogólnie pałac piękny (był) ale niestety jest w ruinie. W ostatnim zdaniu oficjalnego przekazu „właściciel przeprowadza jego remont”, niestety nic takiego tam nie zauważyłem a szkoda bo pałac po zrestaurowaniu był by bardzo piękny. Myślę, że jego lokalizacja też nie jest najgorsza bo mieści się około 10 km od krajowej E7. Jest potencjał jest obiekt, są dotacje, o które warto walczyć i ratować zabytki :)

Postaram się pospacerować po ostródzkiej promenadzie i poszukać fajnych kadrów, z którymi oczywiście się z Wami później podzielę.