czwartek, 20 października 2011

Zabytki architektury cz.1

20.10.2011 Pałac w Dobrocinie

Pałac w Dobrocinie został wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku prawdopodobnie przez rodzinę Waldburgów. W latach czterdziestych XIX wieku został przebudowany w stylu neorenesansowym przez ród von Domhardtów. Rezydencję wzniesiono na planie podkowy z głównym traktem i dwoma prostopadłymi do niego skrzydłami bocznymi z dwoma wieżami w narożach.
Od strony zachodniej znajdował się dziedziniec z głównym wejściem, a od wschodniej ogród. Os strony północnej dziedzińca wzniesiono trzecie skrzydło gospodarcze, przylegające do narożnika pałacu. Drugą Wojną Światową pałac przetrwał w dobrym stanie, a obecnie nowy właściciel przeprowadza jego remont.

Dziś jestem w Ostródzie. Zanim tu dojechałem, zboczyłem trochę z drogi i dotarłem do Dobrocina. Znalazłem tam bardzo klimatyczny pałac. Udało mi się wygrzebać nawet oficjalne informacje o tym pałacu. Ogólnie pałac piękny (był) ale niestety jest w ruinie. W ostatnim zdaniu oficjalnego przekazu „właściciel przeprowadza jego remont”, niestety nic takiego tam nie zauważyłem a szkoda bo pałac po zrestaurowaniu był by bardzo piękny. Myślę, że jego lokalizacja też nie jest najgorsza bo mieści się około 10 km od krajowej E7. Jest potencjał jest obiekt, są dotacje, o które warto walczyć i ratować zabytki :)

Postaram się pospacerować po ostródzkiej promenadzie i poszukać fajnych kadrów, z którymi oczywiście się z Wami później podzielę.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza